Gorgone (grč. Γοργόνες, Gorgónes ili Γοργοῖ , Gorgoĩ) u grčkoj mitologiji ženska su stvorenja s oštrim očnjacima i zmijskom kosom, kćeri morskog boga Forkisa i Keto (“Forkide”), a njihov je pogled okamenjivao. Najpoznatija je Meduza.
Etimologija
Grčko ime Gorgona dolazi od riječi γοργώς, Gorgốs = “užasan”, od korijena *greg- (Karl Hoffmann) ili *gragnis (Émile Boisacq), koji je bio rijedak (stir. garg = “divlji”, arm. karcr = “tvrd”).
U staroj Grčkoj Gorgoneion bio je prikaz (crtež, kamena glava, gravura, slika) Gorgonina lica, često s mahnitim zmijama i jezikom koji izviruje pored očnjaka. Često se rabio kao simbol, odnosno amulet, smješten na vratima, zidovima, novcu, štitovima, grudobranima i nadgrobnim spomenicima da bi otjerao zlo.
Marija Gimbutas vjeruje da je prototip Gorgoniona u neolitičkim umjetničkim motivima, posebice u antropomorfiziranim vazama i terakota maskama obloženim zlatom. Velike oči bile su božanske oči, a imala ih je i Atena te njezina sveta ptica – sova. Mogle su biti predstavljane spiralama, koncentričnim kružnicama i na slične načine. Zmije su pak simboli smirenja i povećavanja. Katkad su Gorgoneia, gorgonioni, obdareni ptičjim stopalima ili pčelinjim krilima, simbolima regeneracije, a isplaženi jezik simbol je smrti.
Mitologija
Podrobniji članak o temi: Meduza (mitologija)
Prema Ovidiju samo je Meduza imala zmije u kosi zato što ju je Atena proklela. Naime, Meduza je spavala s Posejdonom u Ateninu hramu jer je njega uzbudila njezina zlatna kosa. Atena je poslije pretvorila njezine zlatne uvojke u zmije.
Ubio ju je Perzej te je nosio njezinu glavu kao štit (Atena je formirala egidu) i oružje, a prema nekim izvorima glava joj je pokopana u atenskoj Agori.
Literatura
↑ Apolodor: Biblioteka (I./2.6; II./4.2 – 3)
Heziod: Teogonija (278.)
↑ Eshil: Okovani Prometej (793., 797.)
Pindar: Pitijske ode (XII./24.)
Ovidije: Metamorfoze (V./230.)
↑ Eshil: Okovani Prometej (794.)
↑ Homer: Ilijada (V./375, XII./35.)
↑ Homer: Odiseja (XI./635.)
Homer: Ilijada (XI./633.)
↑ Heziod: Teogonija (294.)
↑ Pauzanije: Opis Grčke (II./21.6)
Herodot: Povijest (II./91)
↑ Euripid: Ion (989.)
↑ Apolodor: Biblioteka (II./4.1 – 4.5; II./7.3; III./10.)
↑ Marija Gimbutas (1998)
↑ Ovidije: Metamorfoze (IV./770. -)
↑ Homer: Ilijada (V./741.)
Apolodor: Biblioteka (II./46.)
↑ Pauzanije: Opis Grčke (II./21.6; V./12.2)
Ovidije: Metamorfoze
Gimbutas, Marija (1998): The Language of the Goddess. San Francisco: Harper & Row.
Gorgona, primarna, od čije je glave Zeus načinio štit (engl.)
Meduza u grčkoj mitologiji (engl.)
Meduza u klasičnoj literaturi i umjetnosti (engl.)
Dobavljeno iz “http://hr.wikipedia.org/wiki/Gorgone”
Kategorija: Grčka mitološka stvorenja